Апетитът е естественото ни желание да ядем храна, за да задоволим телесните си нужди. Това може да е резултат от вътрешни сигнали като глад или външни хедонични знаци, като храни които намираме за привлекателни . Работейки от вкъщи през последната година мога лично да кажа, че времето ми пред екрана се е увеличило. Това е в съответствие с изследванията през 2020 г., показващи увеличаване на образователното време пред екрана и отчетите за времето, прекарано в свободното време с цели 265%
В тази статия се надявам да споделя доказателствената база за това как времето, прекарано пред екрана може да повлияе на апетита ни, но бих искал да отбележа, че това може да се случи и с много други фактори и това изследване все още се развива. Мисля, че е важно да признаем в началото как можем да използваме времето ни пред екрана на телефона или лаптопа, за да се отпуснем, да научим, да се свържем и да споделим с другите. Освен това, както гласи първото изречение апетитът е естественото ни желание да ядем и да задоволяваме телесните си нужди. Следователно, от съществено значение е да променим езика който използваме за храна, хранене, апетит и закуска - неща, които са в нашата природа. Храненето подхранва тялото ни - както физически, така и като ни доставя удоволствие, чрез споделяне на храна и приятни преживявания.
Време пред екрана срещу време в което седим и нищо не правим:
Екранното време е времето, което прекарваме седнали, гледайки нашите устройства - независимо дали това е лаптоп, телефон, телевизор или друг източник . Екранното време измества времето за движение. Всъщност изследванията показват как почти замръзваме, когато гледаме екрани, като никоя друга ежедневна заседнала дейност, като четене или слушане на музика. И така, разликата между заседналите дейности и времето пред екрана е намаляването на термогенезата на активността без упражнения (NEAT) . NEAT е разходът на енергия, за който не мислим - това е енергията, която изразходваме за поддържане и промяна на стойката ни по време на ежедневните дейности. Ежедневно това няма значителен ефект; с течение на времето обаче се добавя
Не цялото време пред екрана е същото
Не цялото време пред екрана е с еднакво качество. Например, днес говорим за дискреционно време на екрана (DST) - това е времето за свободното време, а не образователното. Изчислено е в САЩ, че средно 8 до 12-годишните прекарват малко под 5 часа на ден за DTS, докато 13 до 18-годишните прекарват 7,22 часа на ден .
Отново има различни качества в лятното часово време. Например гледането на нещо насилствено на екраните предизвиква остра реакция на стрес в сравнение с ненасилственото гледане. Това може да доведе до освобождаване на кортизол, първичен хормон на стреса, който е свързан с повишена кръвна захар, и апетит . Освен това гледането на насилие на екран на лаптоп или телефон се свързва с по -голям прием на храна, включително предпочитание към храни с високо съдържание на мазнини и сол . Освен това мултитаскингът на медиите, който е „едновременното използване и превключване между несвързани форми на дигитални медии“, като например гледането на едно нещо на телефоните ни, докато гледате нещо различно по телевизията, е свързано с увеличаване на отговорите на” наградите” за привлекателните храни .
По същия начин изследванията установяват, че способността ни да обработваме сигналите за ситост зависи от наличието на нашето внимание. Следователно, когато гледаме много ангажиращо лятно часово време, е по -малко вероятно да възприемем, че сме пълни . Последователно изследванията показват, че когато сме разсеяни от лятното часово време, когато ядем, това влияе върху способността ни да формираме спомени, които сме яли. Това са спомените, които обикновено извличаме, когато решаваме дали сме гладни по -късно и ако сме били разсеяни, е по -вероятно след това да посегнем към лека закуска(снакване) . Въпреки че, както се споменава първоначално нито една храна или закуска(снакване) не са „лоши“ - храната няма морални ценности, така че трябва да внимаваме как интерпретираме това изследване. Това, което е ясно от това, е внимателното хранене - забавянето, признаването на това, което и как ядем - ни позволява да присъстваме на храната си, да й се наслаждаваме и ни помага да се настроим към сигналите си за глад и ситост както по време, така и след това хранене
Време пред екрана, сън и апетит
Установено е също, че времето пред екрана влияе върху здравето на съня ни, като огромното време прекарано пред екрана влияе негативно върху способността ни да заспиваме, изтощителността, енергийните нива и концентрацията . Освен това липсата на сън понижава регулацията на лептина (нашия „хормон на ситостта“) и повишава нивата на грелин (нашия „хормон на глада“), като като цяло увеличава глада и приема на храна .
Предложените механизми, чрез които времето на екрана влияе на нашия сън, включват разположение на времето - особено при нощно използване на екрана . Второ, медийното съдържание предизвиква психологическа стимулация . Трето, синята светлина излъчвана от устройства може да промени нашия циркаден ритъм. Тази синя светлина е същата като на дневна светлина, която причинява потискане на мелатонин (хормон, стимулиращ съня), което води до това, че сме будни за деня. Обикновено мелатонинът се увеличава в часовете преди лягане; нивата му обаче могат да продължат да бъдат потискани от синя светлина, излъчвана от екрани, засягаща нашия сън .
Изследванията са разгледали начини за преодоляване на това, включително очила за филтриране на синя светлина и поставяне на телефоните ни в „режим на нощна смяна“. Това изследване е в начален стадий и има различни смесени резултати до момента . На принципа на предпазливостта тъй като те не причиняват вреда и ако са устойчиви за вас, екрани или очила за филтриране на синя светлина или активиране на „режим на нощна смяна“ може да бъде нещо, което вие да изберете. Друга възможност е намаляването на времето пред екрана и/ или въздържането от времето пред екрана вечер.
Препоръка за времето пред екрана:
1. Като се има предвид смесицата от доказателства, Световната здравна организация предприема предпазен подход в своите препоръки. За деца на възраст от 0 до 2 години не се препоръчва време за използване на екрана. За едногодишни деца не се препоръчва DST.
2. За деца от 2 до 4 години DST трябва да бъде не повече от 1 час на ден; по -малко е по -добре
3. Public Health England през 2018 г. препоръча как всеки трябва да бъде насърчаван да намали времето, което прекарваме пред екраните, включително гледане на телевизия, игра на видео игри и използване на компютър .
4. Разположението на нашите екрани също може да има значение, затова се препоръчва те да не са в спалните или да присъстват по време на хранене. Освен това следва да се насърчава ежедневното време без екран .
Заключителни думи
Не забравяйте, че можем да използваме времето пред екрана и за много добри неща. Нашият апетит и храна ни дават толкова много - част от интуитивния подход към храненето говори за „откриване на фактора на удовлетвореност“. Това ни позволява да се наслаждаваме на храната, която намираме за вкусна и засищаща . Обичам също да мисля за предизвикване на начина по който възприемаме закуските (снакване)между храненията тъй като може да се използва за да ни поддържа сити и заредени с “гориво” и удовлетворение през целия ден. Също така, ако можем да намалим времето прекарано пред екрана, особено по време на хранене и вечер, може да ни помогне да се съсредоточим върху храненията си и да се настроим по -добре на сигналите ни за глад и ситост.