Подуване на корема: Какви са причините и как да го предотвратим?
Повечето от нас са имали временно подуване по една или друга причина или форма. Независимо дали след обилно хранене или по време на празници. За съжаление при някои по-упорито поради здравословни проблеми с храносмилането.
Какво е подуване на корема?
Подуването на корема описва усещането свързано с газове или въздух в червата ни т.е. усещане за "вятър" , когато коремът ви се чувства подут и коремът често (но не винаги) е разтегнат .Това ни кара да се чувстваме сити, понякога дори малко неудобно и понякога придружено с болки. Това е свързано и с други симптоми като метеоризъм(газове в червата) и гадене.
Защо се подуваме?
При здрави хора, дори преди хранене (т.е. когато сме на гладни), стомашно-чревният ни тракт (главно от стомаха до дебелото черво) се състои от газове. Смята се, че това е около 100-200 ml на гладно, съставено главно от въглероден диоксид, кислород, азот и водород (Lacy et al, 2011). След като ядем, обемът на газа може да се увеличи с 65% (Perez et al, 2007); някои газове се поглъщат по-време на хранене, а газовете също така се образуват по-време на храносмилането и в по-малка степен от нашите чревни бактерии в дебелото черво .
Както можете да си представите, нашите стомаси и останалите ни черва се пълнят ежедневно с храна, вода и техните храносмилателни продукти. Това което ядем също може да повлияе на подуването. Например, яденето на богати на мазни ястия забавя движението на тези храни от стомаха в тънките черва (известно като изпразване на стомаха), което означава, че храносмилането се забавя. При някои хора консумирането на храни с високо съдържание на диетични фибри като импулси може да доведе до подуване на корема поради увеличаване на образуването на газове в червата, но при други фибрите всъщност могат да намалят подуването на корема, като подобрят храносмилането и намалят времето за преминаване през червата.
Важно е и също как се храним. Когато преглъщаме въздухът навлиза в стомаха ни и може да доведе до раздуване на корема. Това се засилва, когато ядем твърде бързо, пием много течности докато ядем и когато храната ни е прекалено гореща или когато консумираме газирани напитки и поглъщането на твърде много въздух се нарича аерофагия.
Може ли ограничаването на храни да прогони това подуване?
При някои хора с непоносимост към храна яденето на такива храни може да доведе до подуване на корема. Например, тези които имат непоносимост към лактоза, нямат ензима лактаза за смилане на лактозата в кравето мляко, така че това се разгражда от чревни бактерии в дебелото черво и следователно произвежда газове и подуване. Друг пример е при пациенти с възпалителен синдром на червата (IBS), където яденето на храни съдържащи ферментиращи, олигозахариди, дизахариди, монозахариди и полиоли (FODMAP) увеличава производството на газ поради лошо смилане на тези храни.
Напрегнат стомах
Стресът е друг фактор на начина на живот, който може причини подуването на корема. Това може да е малко порочен кръг, при който стресът и безпокойството могат да изострят подуването на корема, което от своя страна причинява повече стрес. Един от начините стресът да доведе до подуване на корема е чрез нарушаване на способността ни да усвояваме добре храните. Това се прави чрез оста на червата и мозъка, който изпраща съобщения между нашия мозък и стомашно-чревния тракт. Стресът може да повлияе на комуникационните механизми с мозъка: невронни, имунни и хормонални, например чрез промяна на нивата на невротрансмитерите, както и да предизвика запек, като повлиява подвижността на червата, което от своя страна може да стимулира подуването на корема.
Хормони и подуване на корема
Във Великобритания жените (62%) казват, че се чувстват подути по-често от мъжете (41%). Това вероятно се дължи на различията и колебанията в нивата на полови хормони като естроген и прогестерон. По-специално, повишаването на нивата на прогестерон преди периода им може да насърчи подуването на корема и други проблеми с храносмилането, както и естроген, който стимулира мускулната релаксация в червата чрез индуциране на азотен оксид синтаза. Освен това, женските полови хормони могат да повлияят на обработката на стимули ; например, по време на менструация жените могат да изпитват по-голямо възприемане на болката. Взаимоотношенията между яйчниковите хормони и червата, включително чревния транзит и подвижността, чревната бариера, микробиотата и имунната система, са сложни и в крайна сметка могат да повлияят на подуването на корема чрез няколко механизма (Mulak et al, 2014).
Ролята на чревните бактерии
Нашите чревни бактерии (или микробиота) са отговорни за разграждането на иначе несмилаеми храни, като диетични фибри, в стомашно-чревния ни тракт. В дебелото черво тези неусвоими въглехидрати се усвояват от чревните бактерии чрез процес, наречен ферментация при който се получават късоверижни мастни киселини (ацетат, пропионат и бутират), както и газове като страничен продукт. Тези газове са главно водород и въглероден диоксид, но съдържащите сяра и метан газове също се произвеждат от някои бактерии.
Огромен брой и видове бактерии са открити при пациенти със стомашно-чревни заболявания като IBS, както и при други здравословни състояния като затлъстяване и може да обясни защо в такива случаи се наблюдава повече подуване на корема. Например, тези пациенти могат да имат по-голям дял от метан-продуциращи бактерии, живеещи в дебелите им черва.
Стомашно-чревни заболявания, свързани с подуване на корема:
Възпалителен синдром на червата (IBS)
IBS е състояние което засяга не малък процент от населението , а подуването на корема е вторият най-често срещан симптом, съобщаван от пациенти с IBS. IBS е общ термин за редица стомашно-чревни симптоми, включително подуване на корема и промени в навика на червата, но за съжаление не може да се диагностицира директно и вместо това се „диагностицира“ след изключване на други стомашно-чревни разстройства. При пациенти с IBS, диетичните промени, като пиене на по-малко алкохол и кофеин или увеличаване на приема на диетични фибри (особено ако страдат от запек), могат да облекчат някои от тези симптоми, включително подуване на корема. Те обаче са много лични и се различават за всеки отделен случай. Съвсем наскоро има доказателства за подобрения в симптомите и качеството на живот при пациенти с IBS след спазване на диетата с нисък FODMAP. FODMAP са група въглехидрати, открити в храни като пшеница, боб, краве мляко и някои плодове и зеленчуци, напр. карфиол и ябълки, които могат да влошат симптомите, особено подуване на корема, при пациенти с IBS.
Запек
Запекът се дефинира като преминаване на по-малко от 3 изхождания на седмица, твърди изпражнения, затруднено преминаване на изпражненията и / или не се чувства празно след изхождане . Забавянето при преминаване на изпражненията и увеличаването на обема на изпражненията води до натрупване и улавяне на газове и по този начин подуване. Освен това, това се влошава от по-дългото време прекарано в дебелото черво, което увеличава бактериалната ферментация и производството на газове.
Бактериално свръхрастеж на тънките черва (SIBO)
Повечето от нашите чревни бактерии живеят в нашето дебело черво, където разграждат несмилаемите храни. Бактериалният свръхрастеж в тънките черва (SIBO) възниква, когато някои от тези бактерии растат в тънките черва, където се извършва по-голямата част от храносмилането, както и усвояването на хранителните вещества. Тук те могат да попречат на тези процеси и да доведат до симптоми като подуване на корема (Dukowicz et al, 2007).
Чревна чувствителност
През последните 20 години или около това се появиха доказателства за състояние, наречено висцерална свръхчувствителност, което описва по-нисък праг или по-голяма чувствителност или възприятие към подуване на корема или други стомашно-чревни симптоми като коремно раздуване или болка (Azpiroz, 2002). Това може да се дължи на различни механизми, от усещането и откриването на дразнители от рецептори, до предаването им чрез нерви и отговорите на тези стимули като болка. Пациентите със стомашно-чревни разстройства са особено склонни да страдат от висцерална свръхчувствителност.
Други стомашно-чревни разстройства
Целиакия е автоимунно разстройство при което индивидите не са в състояние да абсорбират глутен открит в пшеницата, ръжта и ечемика. Храненето с глутен води до имунен отговор, който уврежда тънките черва, предотвратявайки усвояването на хранителни вещества. Тези пациенти трябва да избягват храни с глутен (т.е. ядат храни без глутен), за да предотвратят симптоми като диария, подуване на корема и болки в корема. При тези пациенти подуването е един от най-честите симптоми, както при тези, които следват безглутенова диета така и при тези които не са на безглутенова диета (O'Leary et al, 2002). Подуването на корема също е симптом на възпалителни заболявания на червата (IBD - не трябва да се бърка с IBS), а именно болестта на Crohn’s и улцерозен колит (UC), които засягат над половин милион души във Великобритания (Ghosh & Premchand, 2015). При тези нарушения се наблюдава дългосрочно (хронично) възпаление в червата, а при UC язви се развиват в дебелото черво.
Лечение на подуване на корема
Няма реален план за лечение „подуване на корема“, който обикновено е персонализиран и варира от промени в начина на живот (напр. Диета, упражнения и стрес) до прилагане на пробиотици и лекарства като въглен, лаксативи или дори антибиотици (Lacy et al, 2011). Идентифицирането на потенциалната причина за подуване на корема е особено важно, за да се даде възможност за справяне с основните състояния, например диетични проблеми при пациенти с непоносимост към храна или с IBS. Ако подуването на корема е причинено или изострено от стрес, това е нещо важно за справяне. Например, като започнете с идентифициране и адресиране на спусъка на този стрес или практикуване на средства за облекчаване на стреса като медитация и упражнения. Като внимаваме за начина по който се храним, например спокойно хранене и внимателно дъвчене, може също да намали вдишването на газове и да подобри храносмилането, като по този начин предотврати подуването на корема. Упражненията след хранене и пиене на вода също могат да помогнат за храносмилането и да предотвратят задържането на вода и подуването на корема.
Съобщение което да вземете в къщи
Подуването на корема е много често срещан стомашно-чревен симптом и може да бъде предизвикано от широк спектър от фактори от диета до стрес. Въпреки че много от нас изпитват подуване периодично и това е съвсем нормално, напр. след ядене на храна е важно да посетите личния си лекар, ако това е трайно, за да се изключат стомашно-чревни разстройства като IBD. Премахването (или добавянето!) На специфични храни или групи храни не е непременно лечение на подуване на корема, освен ако разбира се имате непоносимост към храна. Воденето на хранителен дневник е чудесен начин да запишете симптомите си и да спомогнете за идентифицирането на всякакви причини, свързани с храната. Най-добре е да си уговорите среща с регистриран Нутрициолог или Диетолог преди да промените диетата си, за да се справите с проблеми свързани с червата, като подуване на корема.